Školský poriadok
Všeobecné ustanovenia a povinnosti
Vnutorny_poriadok_ZS_Polomka.pdf
Základná škola, Komenského 34,Polomka
VNÚTORNÝ PORIADOK
pre žiakov a rodičov
Milý žiak, žiačka!
Každá spoločnosť sa spravuje podľa určitých pravidiel. To platí aj pre našu školu. Aby si bol oboznámený ako sa máš správať v triede, v školskom klube detí ( ďalej ŠKD ), v školskej jedálni a ostatných školských priestoroch, pri školských podujatiach a na verejnosti, predkladáme Ti školský poriadok.
Všetky body školského poriadku sledujú cieľ, aby každé vystúpenie žiaka v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti, spoločenského správania, aby každý chránil zdravie svoje i svojich spolužiakov a aby sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia jemu i jeho spolužiakom nerušene sa vzdelávať a užitočne pritom príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.
Vychádzame zo všeobecnej deklarácie ľudských práv a tých jej bodov, ktoré sa dotýkajú života v škole :
Práva žiaka
- Každý žiak bez výnimky, bez rozdielu národnosti, rasy, etnickej príslušnosti, pohlavia, náboženstva, sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia má právo na bezplatný prístup k vzdelávaniu.
- Každý žiak má právo na vzdelanie, ktoré rozvíja jeho osobnosť, talent, rozumové a fyzické schopnosti.
- Žiak má právo poznať kritériá svojho hodnotenia a včas byť oboznámený s výsledkom hodnotenia.
- Žiak so špecifickými vývinovými chybami učenia má právo byť hodnotený ako žiak v špeciálnej triede.
- Žiak má právo na opravné skúšky podľa pravidiel daných klasifikačným poriadkom.
- Žiak má právo vhodným spôsobom vyjadriť svoj názor.
- Každý žiak má právo na ochranu osobných údajov podľa príslušných predpisov.
- Žiak má právo na zotavenie od učenia počas prestávok.
- Žiak má právo na výber budúceho štúdia.
- Žiak má právo zúčastniť sa žiackej samosprávy.
- Žiak má právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských aktivít školy.
- Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, koordinátora prevencie a ostatných zamestnancov školy.
- Každý žiak má právo byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a zneužívania.
"Škola Ťa musí naučiť úcte k ľudským právam a základným slobodám. Tvoja sloboda nemôže obmedzovať slobodu iných."
I. Príchod žiakov do školy
- Do školy prichádzaj 15 minút pred začiatkom vyučovania, 5 minút pred začiatkom vyučovania musíš už byť v triede.
- Máš právo prísť do školy v prípade vážnej prekážky neskôr ako o 7:45 hod. V tomto prípade sa do budovy školy dostaneš po zazvonení na zvonček pri hlavnom vchode.
- Ak prichádzaš do školy skôr (po dohode s triednym učiteľom), môžeš vstúpiť do budovy bočným vchodom o 6:30.
- Tvoj neskorý príchod na vyučovanie bude zaznačený v elektronickej triednej knihe. Opakované neskoré príchody na vyučovanie sú dôvodom na udelenie výchovného opatrenia.
- Pred vstupom do budovy školy si dôkladne očisti obuv a v šatni sa prezuj do zdravotne nezávadných prezuviek. Zo zdravotných dôvodov sa neodporúča nosiť na prezutie tenisky alebo inú športovú obuv a obuv, ktorá zanecháva stopy na podlahe.
- V šatni si nechaj iba vrchné oblečenie a obuv. Šatňa neslúži na odkladanie učebníc, zošitov a iných školských pomôcok.
- Do školy neprichádzaj na mopede, skateboarde a kolieskových korčuliach. Ak prídeš na bicykli alebo kolobežke, ulož si ho do stojana a zamkni. Škola za poškodenie či krádež týchto vecí nenesie zodpovednosť.
- Jazdiť na skateboarde a kolieskových korčuliach je v areáli školy zakázané.
- Počas celého vyučovania i cez prestávky nesmieš bez dovolenia učiteľa odísť z areálu školy.
- Zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môžeš len počas záujmovej činnosti, ktorú navštevuješ, v sprievode vedúceho krúžku.
II. Správanie žiaka počas vyučovania
- Do školy prichádzaj 15 minút pred začiatkom vyučovania, 5 minút pred začiatkom vyučovania musíš už byť v triede. Na popoludňajšie vyučovanie prichádzaj 10 minút pred začiatkom vyučovacej hodiny.
- K riaditeľovi školy, učiteľom a zamestnancom školy sa správaj zdvorilo, pri stretnutí ich pozdrav a aj v styku so spolužiakmi dodržiavaj pravidlá slušného správania.
- Ak počas vyučovania vstúpi do triedy dospelá osoba, pozdrav tým, že sa ticho postavíš. Sadneš si na pokyn vyučujúceho učiteľa. Rovnako zdravíš pri odchode učiteľa z triedy. Na hodinách TSV, VYV, TECH, INF a pri písomných, praktických a laboratórnych prácach nevstávaš. Pozdrav môžeš vynechať na pokyn vyučujúceho.
- Na vyučovacích hodinách sedíš na mieste, ktoré Ti určil triedny učiteľ, prípadne vyučujúci učiteľ. Bez povolenia nesmieš opustiť svoje miesto ani učebňu.
- Počas vyučovania aktívne spolupracuj s učiteľom, nevyrušuj a nerozptyľuj pozornosť spolužiakov.
- Ak chceš odpovedať alebo sa niečo opýtať vyučujúceho, prihlás sa zdvihnutím ruky.
- Skúšanému žiakovi nenašepkávaj, neodpisuj školské ani domáce úlohy.
- Si povinný nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Nie je dovolené nechávať si učebnice v triede. Vo výnimočných prípadoch (zdravotné dôvody a iné) môžeš dostať dve sady učebníc.
- Nepoužívaj vulgárne výrazy, slovne nimi nenapádaj spolužiakov a vyučujúcich. Použitie vulgarizmov je dôvodom na udelenie výchovného opatrenia.
- Máš zakázané počas vyučovania a prestávok, počas záujmovej činnosti, školských akcií a v ŠKD používať v škole a v školskom areáli mobilný telefón. Ak na vlastné riziko mobil v škole máš, musí byť počas vyučovacích hodín, prestávok vypnutý a uložený v taške (nie vo vrecku nohavíc resp. mikine, bunde). V prípade potreby sa vedia rodičia s Tebou skontaktovať prostredníctvom školy. Ak by si ho potreboval vo veľmi nutných prípadoch predsa len použiť, tak môžeš so súhlasom a vedomím dozorkonajúceho učiteľa počas prestávky alebo so súhlasom učiteľa alebo vychovávateľky. Ak zákaz porušíš, vyučujúci Ti mobil odoberie a odovzdá triednemu učiteľovi, od ktorého si ho vyzdvihne jeden z rodičov. Porušenie tohto zákazu bude považované za závažné porušenie školského poriadku, pri opakovanom porušení dostaneš pokarhanie riaditeľom školy alebo zníženú známku zo správania.
- Nenos do školy predmety, ktoré rozptyľujú Tvoju pozornosť a pozornosť spolužiakov, prípadne ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Tiež nenos do školy väčšie sumy peňazí a osobitne cenné predmety napr. mobilný telefón, šperky, oblečenie. Škola nezodpovedá za ich stratu a odcudzenie. Predmety nepotrebné na vyučovanie Ti môže učiteľ odobrať a vráti ich len rodičom.
- Máš zakázané nosiť do školy a požívať v škole a v školskom areáli energetické nápoje, kofeínové nealkoholické nápoje ( Kofola, Coca-cola, Pepsi-cola), nealkoholické pivo.
- Ak si sa z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlníš sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku hodiny s uvedením dôvodu. Dodatočné ospravedlnenia pri vyvolaní vyučujúci už neuzná.
- Ak nemôžeš zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine TSV, si povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov. Ospravedlnenie od rodičov Ti platí len na jednu vyučovaciu hodinu.
- Pred hodinou TSV sa prezleč do cvičebného úboru. Odovzdaj vyučujúcemu TSV do úschovy cenné predmety (hodinky, kľúče, prípadne okuliare, peniaze, atď.)
- Svoje miesto udržuj v čistote a poriadku. Šetri učebnice, učebné pomôcky, školské zariadenie a ostatný školský majetok. Ak úmyselne alebo z nedbalosti školský majetok poškodíš, Tvoji rodičia sú povinní škodu v plnom rozsahu uhradiť. Ak sa vinník nezistí, škoda sa uhradí kolektívne. Šetri elektrickou energiou a vodou.
- Manipulovať s interaktívnou tabuľou, svetelnými vypínačmi, audiovizuálnou technikou, oknami a žalúziami môžeš len v prítomnosti učiteľa a na jeho pokyn. Z bezpečnostných dôvodov sa nevykláňaj z okien, nevykrikuj z okien, nesadaj si na parapetné dosky a nevyhadzuj von papiere.
- Udržuj svoje školské miesto v čistote a poriadku. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si ulož svoje veci do aktovky, očisti si svoje miesto od papierov, nečistôt a vylož stoličku na lavicu. Z triedy odchádzaj do šatne v sprievode vyučujúceho.
- Na vychádzkach, exkurziách, výletoch a pod. sa riaď podľa pokynov učiteľov. Buď disciplinovaný, dodržiavaj pravidlá cestnej premávky. V dopravných prostriedkoch sa správaj slušne, neruš ostatných cestujúcich hlasným hovorom, pokrikovaním a pod.
- Máš zakázané používať na hodinách notebooky a počítače na iné účely ako školské (napr. surfovanie po internete, chatovanie, využívanie sociálnych sietí a pod.). Nesmieš osočovať a komentovať žiakov a učiteľov školy na verejných sociálnych sieťach, zverejňovať ich súkromnú fotodokumentáciu bez ich súhlasu a vytvárať ich hanlivé profily.
- Tiež nesmieš počas vyučovania, prestávok a školských akcií zhotovovať vizuálne a zvukové záznamy bez povolenia dotknutých osôb a zverejňovať ich.
Porušenie týchto zákazov je považované za veľmi závažné porušenie školského poriadku.
III. Správanie žiaka počas prestávok
- Počas malých prestávok sa zdržiavaj vo svojej triede. Malé prestávky využívaj na prípravu na nasledujúcu vyučovaciu hodinu, návštevu WC. Desiatuj počas prestávok. Vstup do cudzích tried počas prestávok sa zakazuje.
- Cez veľkú pohybovú prestávku opusti s ostatnými žiakmi triedu a zdržiavaj sa v určených priestoroch.
- Počas vyučovania nesmieš svojvoľne opustiť areál školy. Zákaz platí aj počas obednej prestávky.
- Počas prestávok rešpektuj akékoľvek upozornenie, napomenutie alebo pokyn dozorkonajúceho učiteľa.
- Päť minút pred ukončením veľkej prestávky na pokyn dozor konajúceho učiteľa vchádzaj do triedy (budovy) a priprav sa na vyučovaciu hodinu.
- Papiere a odpadky odhadzuj do košov. Nie je prípustné odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli, robíš tým zbytočnú prácu sebe a zamestnancom školy.
- Spory so spolužiakmi rieš bez použitia fyzickej sily a dohodni sa s nimi priateľsky "Hovorme spolu, nebime sa.“
- Netoleruj šikanovanie, neprizeraj sa tomu, zavolaj pomoc dospelého.
- Nechaj na pokoji všetkých, ktorí sa nechcú zúčastniť hry alebo sa prechádzať, prípadne behať po ihrisku. Neumlčuj a neponižuj nikoho, uznávaj druhých bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie.
- Nenič, neznečisťuj školský majetok (steny, dvere, WC, knihy, nábytok a pod.). Škody budú musieť nahradiť Tvoji rodičia.
- Rešpektuj zákaz fajčenia, požívania alkoholických nápojov, energetických nápojov, drog a iných omamných látok v škole i v celom areáli školy a upozorni na to aj ostatných, ktorí by tento zákaz chceli porušiť. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, energetických nápojov, drog, prípadne iných omamných látok do areálu školy sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.
- Ak zistíš, že niektorý spolužiak alebo spolužiačka má veci uvedené v bode č. 11 v škole, prípadne porušuje bod č. 11 v areáli školy, je Tvojou povinnosťou okamžite to oznámiť ktorémukoľvek členovi pedagogického zboru. Nezabudni, že tým možno zabrániš väčším škodám na zdraví spolužiakov.
- Pri zdravotných ťažkostiach je žiak, po posúdení vyučujúceho a triedneho učiteľa, povinný absolvovať lekárske vyšetrenie.
- Do riaditeľne, zborovne a kancelárie choď len v nevyhnutných prípadoch. Všetky potrebné písomnosti si vybavuj prostredníctvom triedneho učiteľa.
- Do odborných učební smieš vchádzaš v sprievode učiteľa. Pred odchodom do OU si skontroluj, či máš na daný predmet všetky učebné pomôcky.
- Ak si týždenník alebo určený žiak, počas prestávky choď po učebné pomôcky. Do kabinetu bez zaklopania a dovolenia učiteľa nevstupuj. V prípade, ak do 5 minút od zvonenia nikto nepríde na vyučovaciu hodinu, túto skutočnosť oznám riaditeľke školy resp. zástupcovi riaditeľky školy.
- Počas prestávok nevyrušuj učiteľov v zborovni, prípadné otázky a problémy rieš najskôr s dozor konajúcim učiteľom.
- V závažných prípadoch porušenia školského poriadku môže škola zavolať Políciu.
IV. Odchod žiakov zo školy
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny daj svoje miesto do poriadku, odstráň nečistoty, vylož stoličku na stôl.
- Ak si týždenník, skontroluj čistotu učebne, zatvorenie okien, uzavretie vody, zhasnutie svetla a ulož pomôcky.
- V doprovode učiteľa opusti triedu, v šatni sa prezuj, obleč sa a disciplinovane opusti budovu.
- Za poriadok v triede a v odbornej učebni zodpovedajú tí žiaci a vyučujúci, ktorí v nej mali poslednú hodinu.
- Zo školy odchádzaj ihneď domov, dodržiavaj dopravné predpisy a disciplínu. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil nariadenie zákazu zdržiavania sa v areáli školy po vyučovaní.
- Ak zistíš nejakú stratu, ihneď to oznam vyučujúcemu alebo triednej učiteľke. Nájdené veci odnes do riaditeľne školy alebo do zborovne.
- Pri odchode z jedálne do šatne nesmieš prechádzať cez školský dvor.
V. Dochádzka žiakov do školy
- Na vyučovanie dochádzaj pravidelne a načas.
- Tvoj neskorý príchod na vyučovanie bude zaznačený v elektronickej triednej knihe. Opakované neskoré príchody na vyučovanie sú dôvodom na udelenie výchovného opatrenia. Za 3 oneskorené príchody budeš mať 1 neospravednenú hodinu.
- Ak sa nemôžeš zúčastniť na vyučovaní je Tvoj rodič resp. zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu, najneskôr do 12:00. príčinu Tvojej neprítomnosti a to
- osobne
- telefonicky na číslach: +421 911 500 802
- e - mailom zspolom@pobox.sk
- cez EDUPAGE
V prípade, že rodič resp. zákonný zástupca neoznámi dôvod neprítomnosti, bude žiakovi neprítomnosť na vyučovaní neospravedlnená.
Písomné ospravedlnenie od rodiča prípadne lekára je potrebné doručiť najneskôr na druhý deň žiakovej neprítomnosti.
- Za dôvod neprítomnosti žiaka sa považuje:
- choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy
- mimoriadne udalosti v rodine
- účasť dieťaťa na súťažiach alebo aktivitách organizovaných napr. ZUŠ, CVČ, športovými klubmi a organizáciami...
- iné prírodné prekážky, ktoré bránia žiakovi v dochádzke do školy – poveternostné prekážky, záplavy.
- Ak Tvoja neprítomnosť trvá viac ako 5 pracovných dní nestačí ospravedlnenie od zákonného zástupcu, ale vyžaduje sa vždy príslušný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti (napr. potvrdenie od lekára) v lehote určenej v bode 4.
- V odôvodnených prípadoch (napr. podozrenia zo záškoláctva) môže triedny učiteľ žiadať lekárske potvrdenie .
- Ak Ťa rodič potrebuje uvoľniť zo závažných rodinných dôvodov z vyučovania na 1 až 2 dni, požiada o to písomne triedneho učiteľa. Ak na viac ako 2 dni, požiada písomne riaditeľa školy o uvoľnenie a informuje o tom triedneho učiteľa. V oboch prípadoch rodič podáva písomnú žiadosť najmenej 2 dni vopred.
- Uvoľňovanie žiaka na súťaže, ktoré sú podporované školou, sa berú ako neoddeliteľná súčasť vyučovania. Ak sa organizujú mimo školy, môžu sa ich žiaci zúčastniť len na základe informovaného súhlasu rodiča. Vymeškané hodiny sa Ti nevykazujú, tvoja neprítomnosť je v ETK len zaznamenaná. Po návrate zo súťaže si povinný čo najskôr dobrať zameškané učivo.
- Nesmieš svojvoľne odísť zo školy: V prípade tvojho uvoľnenia z výchovno -vzdelávacej činnosti, musí si ťa osobne prevziať zákonný zástupca alebo osoba splnomocnená k tomuto úkonu, v prípade starších žiakov je možný samostatný odchod, ak rodič resp. zákonný zástupca to oznámi TU akýmkoľvek spôsobom.
- Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný spolu za školský polrok 1 – 5 vyučovacích hodín, udelí mu triedny učiteľ pokarhanie riaditeľom školy.
- Za opakovanú neospravedlnenú neúčasť žiaka za viac ako 6 vyučovacích hodinách sa školský polrok zníži sa žiakovi známka zo správania. Za 6 -10 hodín je udelená zo správania znížená známka 2. stupňa, za 11- 15 hodín známka 3. stupňa a za viac ako 15 hodín známka 4. stupňa.
- Neospravedlnenú neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúcu viac ako 15 hodín v mesiaci oznámi riaditeľ školy zriaďovateľovi školy a obci, kde má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt, pretože sa to podľa vyššie uvedených zákonov považuje za zanedbanie povinnej školskej dochádzky.
- Ak žiak neospravedlnene vymešká viac ako 60 hodín v príslušnom školskom roku oznámi túto skutočnosť riaditeľ školy obci, v ktorej má žiak trvalé bydlisko a obec je povinná začať priestupkové konanie v zmysle príslušnej legislatívy.
- Ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 100 vyučovacích hodín v školskom roku, obec podáva trestné oznámenie na zákonných zástupcov žiaka.
- Ak žiak vymešká za školský polrok viac ako 30% vyučovacích hodín môže byť komisionálne preskúšaný.
VI. Starostlivosť o zovňajšok
- Do školy prichádzaj čistý a upravený. Vyzývavé oblečenie, nevhodné a nebezpečné doplnky sa zakazujú.
- Výstredné oblečenie, nápadná úprava vlasov (dredy, výrazné farby na vlasy) a tváre (výrazný mejkap, viaceré náušnice v jednom uchu, extravagantné náušnice), piercing na viditeľných miestach, tetovanie, nosenie drahých šperkov je neprípustné a bude považované za porušenie školského poriadku.
- Do školy nos hygienické vreckovky a uterák.
- Na hodine telesnej a športovej výchovy sa prezleč do športového odevu. Nie je dovolené cvičiť v šatách, ktoré máš počas vyučovania.
VII. Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie
- Tvojou povinnosťou je šetriť učebnice a učebné pomôcky. Ak úmyselne poškodíš alebo znehodnotíš školské pomôcky alebo zariadenie školy, musia Tvoji rodičia škodu v plnom rozsahu zaplatiť, alebo ich dať do pôvodného stavu.
- Učebnice a zošity maj zabalené a podpísané.
- Ak prejdeš počas školského roka z jednej školy na druhú, učebnice odovzdáš ich tej škole, ktorá Ti ich pridelila.
VIII. Povinnosti týždenníkov
- Týždenníkov určuje triedny učiteľ. Týždenníci pred vyučovaním skontrolujú poriadok v triede. Pred vyučovaním i počas prestávok pripravia fixky a učebné pomôcky na vyučovanie. Na každej hodine hlásia vyučujúcemu chýbajúcich žiakov. pravidelne zotierajú tabuľu.
- Ak do 5 minút po zvonení nepríde učiteľ na vyučovaciu hodinu, nahlás jeho neprítomnosť vedeniu školy.
- Cez veľkú prestávku nezostávajú týždenníci v triede. Otvoria však okná, aby sa trieda vyvetrala, zhasnú svetlo a odídu tiež na prestávku.
- Po skončení vyučovania v triede zotrú tabuľu.
IX. Povinnosti žiaka v školskej jedálni
- Obed sa vydáva v dobe od 11.00 do 14.00 hod.
- Po skončení vyučovania slušne prichádzaš do jedálne, zaradíš sa do radu. Pred vstupom do jedálne si ulož školskú tašku do regálu, ak je zaplnený tak k stene.
- V jedálni sa usaď na voľné miesto, zjedz najprv polievku, potom druhé jedlo. Počas stolovania i celého pobytu v jedálni sa správaj kultúrne – nebehaj, nepredbiehaj sa, nevykrikuj. Po skončení obeda zanechaj svoje miesto v poriadku, odovzdaj riad pri okienku a opusti jedáleň
- Dodržuj pokyny vedúcej školskej jedálne a dozoru.
- Po konzumácii obedu odchádzaš do šatne cez budovu školy, je zakázané prechádzať cez školský dvor.
X. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách a mimo školy
- Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
- Každý žiak je povinný dodržiavať pravidlá bezpečnosti, s ktorými bol oboznámený na začiatku školského roka a rešpektovať usmernenia vyučujúcich smerujúce k predchádzaniu úrazom.
- Pravidlá správania a bezpečnosti na hodinách telesnej a športovej výchovy, techniky a v odborných učebniach sú prílohou tohto vnútorného poriadku ako prevádzkové poriadky jednotlivých učební.
- Na školských výletoch a akciách mimo školy sa správaj spôsobom, ktorý bude robiť česť našej škole. Úctivo a zdvorilo sa správaj k svojim rodičom, priateľom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Pri stretnutí ich slušne pozdrav.
- Správaj sa priateľsky ku svojim spolužiakom a pomáhaj im v práci, slušne sa vyjadruj.
- Buď pozorný a ochotný k starším, chorým ľuďom a k ženám. Uvoľni im miesto v dopravných prostriedkoch.
- Chráň svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbaj o bezpečnosť na ulici a dodržuj dopravné predpisy.
- V prípade úrazu alebo náhlej nevoľnosti ihneď informuj vyučujúceho, alebo dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.
- Požívanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov, energetických nápojov a fajčenie je v škole aj v celom areáli školy prísne zakázané.
- Musíš sa správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.
- Zvláštnu pozornosť venuj udržiavaniu vzorovej čistoty v hygienických zariadeniach. Splachuj WC a pisoáre, papiere a hygienické pomôcky odhadzuj do koša.
- Máš zakázané stúpať na sedátka záchodových dosiek a WC nádržku.
- V prípade, ak ochorieš, zúčastni sa v sprievode jedného z rodičov vyšetrenia u lekára. Svoju neprítomnosť v škole z dôvodu ochorenia musíš včas ospravedlniť. Keď nastúpiš do školy, predložíš písomné ospravedlnenie svojej neprítomnosti najneskôr do 2 dní. V prípade, že potvrdenie nepredložíš, vymeškané hodiny budú vykázané ako neospravedlnené.
- Ak v tvojej rodine niektorý člen ochorie na nákazlivú chorobu, oznámiš to ty alebo rodičia bezodkladne škole.
- V rámci boja proti toxikománii je na území celej školy a celého školského areálu zakázané fajčiť, užívať alkohol, energetické nápoje a tiež omamné prostriedky (drogy). Tento zákaz platí aj na obdobie školských výletov, to znamená počas cesty a po dobu celého školského výletu, taktiež na všetkých podujatiach organizovaných školou.
XI. Opatrenia na posilnenie disciplíny a kritériá na zníženie známky zo správania
Žiaci, ktorí porušujú pravidlá tohto poriadku, môžu dostať výchovné opatrenie a môže im udelené pokarhanie alebo znížená známka zo správania. Porušovanie školského poriadku zo strany žiakov riešime takto:
Prehľad výchovných opatrení
Neospravedlnené hodiny (+ neskoré príchody nielen na prvú vyučovaciu hodinu ale aj počas vyučovania – 3x neskorý príchod = 1 neospravedlnená hodina)
Závažný priestupok (šikanovanie, kyberšikanovanie, poškodzovanie škol.majetku, krádež, falšovanie známok, zneužitie prihlasovacích údajov, fyzické napadnutie, vulgárne vyjadrovanie)
Mobil
Prezuvky
Fajčenie
Opustenie areálu školy počas vyučovania (bez dovolenia)
Zabúdanie pomôcok
Postupnosť pri udeľovaní výchovných opatrení
Napomenutie triednym učiteľom
Pokarhanie triednym učiteľom
Pokarhanie riaditeľom školy
Znížená známka zo správania na 2. stupeň (uspokojivé správanie)
Znížená známka zo správania na 3. stupeň ( menej uspokojivé správanie)
Znížená známka zo správania na 4. stupeň (neuspokojivé správanie)
Návrh na posudzovanie správania v štvrťroku:
Ak sa žiak dopúšťa opakovane menej závažných priestupkov, malo by mu byť uložené najskôr niektoré z výchovných opatrení: napomenutie TU, pokarhanie TU, pokarhanie RŠ.
Ak sa správanie zlepší, žiak sa neklasifikuje na konci klasifikačného obdobia zníženou známkou zo správania.
Ak sa žiak dopustí mimoriadne závažného priestupku, výchovné opatrenie má význam v tom, že je uložené bezprostredne po ňom. V takomto prípade však na konci klasifikačného obdobia prichádza do úvahy znížená známka zo správania.
Nejde o dva tresty, lebo klasifikácia je zhodnotením správania za celé klasifikačné obdobie.
Podobne postupujeme aj pri posudzovaní dochádzky.
Skutočnosť, že žiak bude mať na konci obdobia zníženú známku zo správania, treba rodičom oznámiť písomne alebo formou pohovoru ihneď. Tresty schvaľuje pedagogická rada školy.
XII. Komisionálne skúšky, opravné skúšky, opakovanie ročníka.
- Žiak bude klasifikovaný na základe komisionálnej skúšky :
- keď jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka a riaditeľka školy akceptuje dôvody ako opodstatnené,
- na základe rozhodnutie vyučujúceho, keď žiak nemá splnené všetky kritériá hodnotenia a klasifikácie žiakov,
- výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný.
- Ak má žiak na konci druhého polroku nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov môže jeho zákonný zástupca požiadať o vykonanie opravnej skúšky. Výsledok opravnej skúšky je hodnotený známkou.
- Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú alebo komisionálnu skúšku, klasifikuje sa z predmetu, z ktorého mal robiť opravnú alebo komisionálnu skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.
- Ak žiak neprospel a nezložil opravnú skúšku z predmetu, prípadne ak neprospel z viac ako dvoch predmetov, opakuje ročník. Bude zaradený do triedy nižšieho ročníka.
XIII. Režim dňa
- V škole sa vyučuje podľa rozvrhu hodín schváleného riaditeľom školy.
- Začiatok a koniec vyučovacej hodiny sa oznamuje zvonením. Vyučovací čas je rozvrhnutý takto :
7:25 - 7:40 príchod do školy
7:45 - 8:30 1.vyučovacia hodina
8:35 - 9:20 2.vyučovacia hodina
9:35 - 10:20 3.vyučovacia hodina
10:40 - 11:25 4.vyučovacia hodina
11:30 - 12:15 5.vyučovacia hodina
12:20 - 13:05 6.vyučovacia hodina
13.35 - 15:05 7. – 8 vyučovacia hodina
- Prestávka medzi 2. a 3. hodinou je určená na jedenie a medzi 3. a 4. hodinou je pohybová prestávka v areáli školy počas celého školského roka ( výnimka je v prípade mimoriadne daždivého počasia alebo sneženia).
XIV. Záverečné ustanovenia
- Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov školy.
- Rešpektovanie školského poriadku pre žiakov školy Ti prinesie úctu, vážnosť a uznanie u učiteľov i spolužiakov a zaslúženú odmenu.
Týmto vnútorným školským poriadkom sa ruší platnosť pôvodného školského poriadku.
Vnútorný školský poriadok bol prerokovaný dňa 14.9.2023
Školský poriadok
školského klubu detí
Základná škola Polomka
OBSAH
Čl.1 Riadenie a organizácia ŠKD
Čl.2 Prevádzka ŠKD
Čl.3 Zaraďovanie detí do ŠKD
Čl.4 Dochádzka detí do ŠKD
Čl.5 Preberanie detí
Čl.6 Dodržiavanie zásad v jedálni
Čl.7 Pobyt v ŠKD
Čl.8 Správanie detí
Čl.9 Podmienky zaobchádzania s majetkom
Čl.10 Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť detí
Čl.11 Práva a povinnosti dieťaťa
Čl.12 Práva a povinnosti zákonného zástupcu
Čl.13 Opatrenia vo výchove
Čl.14 Dokumentácia ŠKD
Čl.15 Príspevok na úhradu za pobyt v ŠKD
Čl.16 Záverečné ustanovenia
Článok 1
Riadenie a organizácia ŠKD
- Školský klub detí, ktorý je zriadený ako súčasť základnej školy, riadi riaditeľ základnej školy. ŠKD je zriadený podľa Vyhlášky MS SR číslo 306/2009 Z. z. o školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, centre voľného času, školskom hospodárstve a stredisku odbornej praxe.
- Predmetom činnosti ŠKD je výchovno-vzdelávacia činnosť žiakov školy, činnosť oddychová, relaxačná, činnosť záujmového charakteru, aktivity súvisiace s prípravou na vyučovanie a ďalšie formy voľno-časových aktivít detí, ako aj bezpečný odchod detí.
- Výchovno-vzdelávaciu činnosť v ŠKD organizuje vychovávateľka.
- Vychovávatelia ŠKD sú pedagogickí zamestnanci školy. Zároveň sú členmi MZ.
- Riaditeľ určí počet oddelení ŠKD podľa počtu prihlásených detí.
Článok 2
Prevádzka
- Popoludňajšia prevádzka: ukončením vyučovania podľa rozpisu.
- Rodič (zákonný zástupca) dieťaťa prihlasuje dieťa do ŠKD záväznou prihláškou.
- Rodič (zákonný zástupca) dieťaťa odhlasuje dieťa zo ŠKD záväznou odhláškou alebo dočasnou odhláškou.
- Konzultácie prebiehajú v súlade s rodičovskými združeniami, prípadne individuálne.
- Počas školských prázdnin je prevádzka ŠKD podľa záujmu a požiadaviek rodičov.
Článok 3
Zaraďovanie detí do ŠKD
- Deti sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok na základe písomnej prihlášky podanej ich zákonnými zástupcami na začiatku školského roka. Pre deti zapísané do 1. ročníka je termín odovzdania prihlášok do 15. septembra príslušného školského roka. V prípade, že rodič nastúpi na materskú a rodičovskú dovolenku, je nezamestnaný, môže dieťa navštevovať ŠKD len ak to dovolia personálne a priestorové podmienky ŠKD a dieťa svojím správaním neporušuje školský poriadok a poriadok ŠKD. O prijatí resp. neprijatí, či vyradení zo ŠKD v tomto prípade rozhoduje riaditeľ školy.
- Do ŠKD sa prednostne zaraďujú deti z nižších ročníkov (1. a 2. ročník), prihlásení na pravidelnú dochádzku.
- Deti 4. ročníka sú zaraďovaní prednostne tí, ktorých správanie počas predchádzajúcich rokov bolo v súlade so šk. poriadkom školy, ŠKD (deti bez pokarhania a vážnych priestupkov). Ďalej deti, ktorí dochádzajú z okolitých obcí a v predchádzajúcich rokoch rodič včas uhrádzal za dieťa poplatok za ŠKD. Dieťa, ktoré má rodiča na materskej dovolenke alebo je nezamestnaný nebude zaradený do ŠKD z kapacitných dôvodov.
- Dieťa môže byť dočasne odhlásené zo ŠKD zo závažných dôvodov (dlhodobé ochorenie, liečenie a pod.).
- Dieťa môže byť zákonným zástupcom odhlásené iba písomne. Pokiaľ rodič nepodá záväznú odhlášku dieťaťa zo ŠKD, je povinný naďalej uhrádzať mesačné poplatky za ŠKD. Dieťa možno v priebehu školského roka odhlásiť zo ŠKD vždy 3 dni pred ukončením mesiaca, ak má uhradené všetky poplatky.
- O zaradení dieťaťa rozhoduje riaditeľ základnej školy. O vyradení dieťaťa rozhoduje riaditeľ základnej školy po prerokovaní s vychovávateľkou.
- Prihlasovacie tlačivo do ŠKD a odhlasovacie tlačivo zo ŠKD sa nachádzajú v jednotlivých oddeleniach pri vychovávateľkách.
- Deti sa zaraďujú do oddelení ŠKD podľa veku, s prihliadnutím na organizačné možnosti ŠKD, osobnostné črty dieťaťa a správanie dieťaťa. Oddelenie ŠKD nemusí byť totožné s triedou žiaka.
- Do oddelenia ŠKD sa spolu s ostatnými deťmi zaraďujú najviac tri deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Za každého žiaka so špeciálnymi VVP sa počet detí v oddelení znižuje o dvoch.
Článok 4
Dochádzka detí do ŠKD
- Zápis dieťaťa do ŠKD je dobrovoľný. Dochádzka do ŠKD sa denne eviduje.
- Zákonní zástupcovia prihláseného dieťaťa na pravidelnú dochádzku do ŠKD oznámia vychovávateľkám ŠKD rozsah dochádzky a spôsob odchodu z ŠKD v zápisnom lístku v ŠKD, zmena rozsahu dochádzky, zmena spôsobu odchodu z ŠKD, zmena osoby, ktorá dieťa vyzdvihne z ŠKD a podobne.
- Vychovávateľka uvoľní dieťa z ŠKD len na základe písomného oznámenia zákonného zástupcu dieťaťa (nie na základe SMS, mobilu).
Článok 5
Preberanie detí
- Počas konania záujmových krúžkov, tréningov vyučujúci a tréneri preberajú deti od vychovávateľky do svojej zodpovednosti a po skončení činnosti ich odovzdávajú vychovávateľke do 16:00 hod. alebo priamo rodičom.
- Dieťa preberá zákonný zástupca alebo osoba poverená zákonným zástupcom, pokiaľ nie je v osobnom spise dieťaťa uvedený iný spôsob odchodu dieťaťa z ŠKD. Ďalšiu zodpovednosť za dieťa vychovávateľka ŠKD nepreberá.
- Na základe telefonického oznámenia a hovoru pani vychovávateľke na mobil nemôže byť dieťa uvoľnené z ŠKD.
- Dieťa odchádza z triedy, zo školského dvora samé a zodpovednosť za dieťa preberajú rodičia. Rodič čaká dieťa pred hlavným vchodom. V prípade, že dieťa bude niektoré dni chodiť domov skôr, rodič vypíše a podpíše tlačivo, v ktorom súhlasí, že preberá zodpovednosť za dieťa od jeho samostatného opustenia triedy.
- V prípade ak si zákonný zástupca alebo iná osoba poverená zákonným zástupcom dieťa neprevezme do 16:30 hod., vychovávateľka upovedomí políciu.
- Všetky trvalé zmeny o čase odchodu dieťaťa oznámi zákonný zástupca písomne (nie SMS, mobilom) vychovávateľke, ktorá následne zmenu poznačí do osobného spisu dieťaťa.
- Zo ŠKD dieťa nemôže odísť svojvoľne.
- V prípade konania triednych schôdzok rodičia si po dieťa prídu najneskôr do 16:00 hod.
- Pri vychádzke, výlete alebo inom podujatí organizovanom ŠKD mimo areálu školy zodpovedá vychovávateľka za dieťa až do príchodu do školy. Vychovávateľka oznámi vedeniu školy miesto, kde sa bude s deťmi zdržiavať. Z miesta konania podujatia môže vychovávateľka uvoľniť dieťa iba na základe písomného súhlasu rodiča (nie SMS, mobilom).
- V prípade, ak by vychovávateľka mala podozrenie, že preberajúca osoba prišla pre dieťa pod vplyvom alkoholu, návykových, omamných látok, dieťa sa mu nevydá a kontaktuje sa ďalšia poverená osoba. Pri agresívnom správaní vychovávateľka privolá políciu.
Článok 6
Dodržiavanie zásad v školskej jedálni
- Povinnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti je aj stravovanie detí v školskej jedálni. Deti prichádzajú do jedálne spolu s vychovávateľkou po 4. vyučovacej hodine. Ak má dieťa 5. alebo 6. vyučovacích hodín prichádza do školskej jedálne samé.
- V jedálni sa dieťa správa slušne, svojim správaním nevyrušuje ostatných stravníkov, nebehá, počká, kým sa naobedujú aj ďalší spolužiaci. Po skončení obeda odchádza celé oddelenie spoločne.
- V prípade detí vyšších ročníkov, ktorých nemôže vychovávateľka odprevadiť do školskej jedálne, po skončení vyučovania bude presun detí z triedy uskutočnený s pedagogickým dozorom, avšak presun zo školskej jedálne do výchovného oddelenia bude uskutočnený samostatne, s vlastnou zodpovednosťou dieťaťa.
- Odhlasovanie a prihlasovanie na stravovanie v školskej jedálni, ako aj vyplatenie stravy, objednanie stravy zabezpečuje výlučne zákonný zástupca dieťaťa.
- Náplňou práce vychovávateliek na obede je vykonávať dozor nad stravujúcimi deťmi a nie objednávať deťom stravu a riešiť neobjednaný obed.
- V prípade, že rodič si je vedomý, že dieťa nemá objednaný obed, informuje o tom vychovávateľku cez slovníček. Dieťaťu nabalí väčšiu desiatu.
- Rodičia majú zakázané vstupovať do priestoru jedálne počas stravovania detí/žiakov, ako aj samostatne stravovanie s deťmi.
- Z hygienických dôvodov sa iná strava do jedálne nosiť nesmie.
Článok 7
Pobyt v ŠKD
- Výchovno-vzdelávacia činnosť ŠKD je zameraná na činnosti oddychového, rekreačného a záujmového charakteru a na prípravu na vyučovanie, ktorá sa uskutočňuje v oddeleniach ŠKD.
- Záujmová činnosť sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch príležitostného, krátkodobého a dlhodobého charakteru, pričom sa umožňuje deťom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti mimo školy.
- V oblasti rekreačného charakteru – vychádzkami, výletmi, športom a cvičením umožniť deťom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pohybom na čerstvom vzduchu, a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj detí.
- V čase určenom na prípravu na vyučovanie si deti 2., 3. a 4. ročníka podľa pokynov starostlivo vypracujú domáce úlohy, poprípade opakujú učivo, nevyrušujú ostatných. Žiaci 1. ročníka si nepíšu v ŠKD domáce úlohy, len ich s pani vychovávateľkou predcvičujú do cvičných zošitov, hrajú sa didaktické hry, riešia pracovné listy a pod.
- V rámci činnosti ŠKD sa organizujú rôzne kultúrne a iné podujatia.
- Pri činnostiach organizovaných mimo objektu ŠKD môže mať vychovávateľka maximálne 26 detí.
- Dieťa počas celého pobytu v ŠKD je povinné mať vypnutý mobilný telefón. Platí to aj pre používanie prístrojov, ktoré nesúvisia so záujmovou činnosťou. Vo výnimočnom prípade môže dieťa použiť mobilný telefón len so súhlasom vychovávateľky.
- Je zakázané zhotovovať v priestoroch ŠKD bez súhlasu vychovávateľky video a audio nahrávky. Kyberšikanovanie je zakázané.
- Do ŠKD sa nenosia predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Nenosia sa väčšie sumy peňazí, cenné predmety a rôzne prehrávače. Škola a ani poisťovňa nezodpovedá za ich stratu a odcudzenie. Vychovávateľka tieto predmety môže odobrať a vrátiť rodičom pri odchode domov.
- Deti majú mať svoje osobné veci (kabáty, prezuvky....) označené pre prípad neúmyselnej výmeny alebo odcudzenia.
Článok 9
Podmienky zaobchádzania s majetkom
- Každé dieťa ŠKD je povinné šetriť majetok Základnej školy, Komenského 34, Polomka, ako aj majetok školského klubu detí pri ZŠ. Ak dieťa úmyselne alebo z nedbalosti poškodí majetok školy alebo školského klubu deti je zákonný zástupca povinný nahradiť škodu v plnom rozsahu.
- Papiere, odpadky je dieťa povinné odhadzovať do odpadkových košov v triede, do košov na školskom dvore.
- Manipulovať s oknami je zakázané, taktiež je zakázané otvárať veľké okná a narábať s vertikálnymi žalúziami.
Článok 10
Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť detí
- Za bezpečnosť detí zodpovedá vychovávateľka.
- Prechod detí do ŠKD v priestoroch a areáli školy zabezpečuje vychovávateľka. Okrem detí vyšších ročníkov, kde učiteľka odprevádza deti do školskej jedálne a sami po naobedovaní sa idú do svojho oddelenia.
- Pre výchovnú činnosť v škole využívajú deti priestory určené ŠKD, areál školského dvora, telocvičňu, školskú knižnicu.
- Dieťa sa zdržiava v priestoroch svojho oddelenia v čistom oblečení, v zdravotne vhodnej obuvi – prezuvkách, ktoré používa aj v škole.
- Deťom je zakázané nosiť do ŠKD predmety ohrozujúce bezpečnosť a zdravie. Taktiež nosenie do ŠKD a použitie drog, omamných látok, liehových nápojov a zábavnej pyrotechniky sa zakazuje.
- Pri úraze, ktorý sa dieťaťu stane v ŠKD poskytne vychovávateľka predlekársku prvú pomoc zranenému. Informuje rodičov, resp. privolá z riaditeľne školy jednotku RZS.
- Každý úraz, ktorý sa dieťaťu stane v ŠKD sa musí oznámiť v riaditeľni školy u pani riaditeľky, resp. u zastupujúceho pracovníka školy. Vychovávateľka je povinná s priebehom úrazu a následným ošetrením dieťaťa oboznámiť zákonného zástupcu.
- Ak zistí vychovávateľka u dieťaťa zdravotné ťažkosti, nevoľnosť, teplotu, upovedomí o tom rodičov.
- Pred odchodom na hromadnú akciu vychovávateľka alebo zodpovední vedúci oboznámi deti s BOZP, s organizáciou akcie, so správaním mimo školy, v dopravných prostriedkoch a pri presunoch. Poučenie vychovávateľ potvrdí zápisom do prehľadu výchovno-vzdelávacej činnosti.
- Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo činnosť, ktorá sa organizuje mimo priestorov ŠKD, zvýši sa počet zodpovedných pedagogických zamestnancov alebo sa zníži počet zúčastnených detí.
Článok 11
Práva a povinnosti dieťaťa
Dieťa má právo na
- Rovnoprávny prístup k výchove a vzdelávaniu.
- Individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie, zdravotný stav.
- Úctu k vierovyznaniu, národnostnej a etnickej príslušnosti.
- Poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou.
- Výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí.
- Úctu k svojej osobe a zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu.
- Slobodnú voľbu krúžkov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami.
Dieťa je povinné
- Neobmedzovať svojim konaním práva a právom chránené záujmy ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove.
- Dodržiavať školský poriadok školy, ďalšie vnútorné predpisy školy, ako aj školský poriadok ŠKD.
- Chrániť pred poškodením majetok základnej školy a ŠKD
- Chrániť pred poškodením učebnice, učebné pomôcky, materiál v ŠKD.
- Konať tak, aby neohrozil svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove.
- Rešpektovať pokyny zamestnancov školy a ŠKD.
- Oznámiť vychovávateľke v oddelení ŠKD, ak má u seba mobilný telefón, tento využívať len po súhlase vychovávateľky ŠKD na komunikáciu výlučne s rodičom.
- Rešpektovať zákaz vyhotovovania zvukových a obrazových záznamov na mobilný telefón alebo iné médium.
Článok 12
Práva a povinnosti zákonných zástupcov
Zákonný zástupca dieťaťa má právo
- Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v ŠKD poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostenne, v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania podľa platných štátnych vzdelávacích programov.
- Oboznámiť sa so školským poriadkom ŠKD.
- Byť informovaný o výchovných výsledkoch svojho dieťaťa.
- Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní dieťaťa.
Zákonný zástupca je povinný
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na výchovu a vzdelávanie v ŠKD.
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu určené školským poriadkom školy a ŠKD.
- Informovať školu a ŠKD o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, o zdravotných problémoch a iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na výchovu a vzdelávanie.
- Nahradiť škodu, ktorú dieťa zavinilo.
- Uhrádzať poplatky za dieťa v ŠKD, pravidelne v stanovenom dni v príslušnom mesiaci.
- Informovať školu a ŠKD o infekčnom ochorení dieťaťa, resp. rodinných príslušníkov žijúcich v jednej domácnosti.
- Informovať triednu učiteľku, vychovávateľku o výskyte vši v hlave dieťaťa. Dieťa je doma, kým nebudú úplne odstránené všetky vši a hnidy z hlavy dieťaťa. Rodič ide s dieťaťom k detskému lekárovi a dieťa je ospravedlnené z vyučovania.
Článok 13
Opatrenia vo výchove
Podľa § 58 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov možno udeliť žiakovi pochvalu alebo pokarhanie.
- Dieťaťu možno udeliť za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností, za statočný čin pochvalu alebo iné ocenenie.
- Nerešpektovanie pokynov vychovávateľky zo strany dieťaťa, agresívne správanie sa voči spolužiakom alebo konanie, ktorým môže ohrozovať vlastnú bezpečnosť, bezpečnosť spolužiakov alebo pedagóga, môžu mať za následok vylúčenie dieťaťa z niektorých činností ŠKD alebo zo ŠKD, najmä ak by tým mala byť zaistená jeho bezpečnosť alebo bezpečnosť spolužiakov.
- Vylúčenie zo ŠKD. O vylúčení zo ŠKD rozhoduje riaditeľ školy po prerokovaní s vychovávateľkou ŠKD. A to za:
- opakované porušovanie školského poriadku, školského poriadku ŠKD,
- zákonný zástupca a dieťa odmietajú akceptovať šk. poriadok, poriadok ŠKD a nedochádza k náprave v správaní dieťaťa,
- dieťa svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie detí či účastníkov výchovy a vzdelávania, alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovu a vzdelávanie (vychovávateľka má záznam o konflikte),
- dieťa, ktorému bolo udelené na výchovnej komisií pokarhanie riaditeľom školy, bude vylúčené z pravidelnej dochádzky do ŠKD. Rodič o tom bude písomne upovedomený,
- zákonný zástupca dieťaťa odmieta spolupracovať s vychovávateľkou a nedochádza k náprave v správaní dieťaťa,
- dieťa sústavne nerešpektuje vychovávateľku,
- ak sa dieťa dopúšťa šikanovania,
- v prípade opakovaných oneskorených platieb zo strany zákonného zástupcu dieťaťa (min. 2 - 3 mesiace), resp. neplatenia príspevku za pobyt dieťaťa v ŠKD (min. 1 mesiac),
- sústavné vymeškávanie dochádzky v ŠKD bez písomného ospravedlnenia dieťaťa a upovedomenia max. 15 dní v mesiaci.
Článok 14
Dokumentácia ŠKD
- Dokumentácia ŠKD je určená zákonom NR SR číslo 188/2015, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní, ďalšie podrobnosti určuje vyhláška MŠ SR číslo 306/2009 Z. z. o školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, centre voľného času, školskom hospodárstve a stredisku odbornej praxe.
- Za vedenie dokumentácie v oddelení zodpovedá vychovávateľka, za dokumentáciu ŠKD je zodpovedná taktiež vychovávateľka ŠKD.
Článok 15
Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD
- Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD je určený riaditeľom školy na základe VZN zriaďovateľa ŠKD.
- Výšku poplatku určuje zriaďovateľ školského zariadenia. O zníženie alebo odpustenie poplatku môžu požiadať rodičia poberajúci dávku v hmotnej núdzi na základe žiadosti a potvrdenia prostredníctvom tunajšej školy.
- Ak rodič odhlási žiaka v priebehu mesiaca zo ŠKD, nemá nárok na vrátenie alikvotnej čiastky príspevku na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD.
- Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD uhrádza zákonný zástupca do 10. dňa v príslušnom mesiaci.
Článok 16
Záverečné ustanovenie
Školský poriadok školského klubu detí je záväzný pre každé dieťa zapísané do ŠKD. Za jeho porušenie nesie každé dieťa zodpovednosť a budú voči nemu vyvodené sankcie:
Účinnosť
- Tento školský poriadok ŠKD bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa 03. 03. 2023.
- Ruší sa školský poriadok ŠKD z 14. 09. 2022.
- Tento školský poriadok ŠKD bol prečítaný deťom ŠKD a je prístupný rodičom u vychovávateľky ŠKD, v riaditeľni základnej školy, na webovej stránke školy.